Péče o Teddíka a jak zabezpečit bezpečnost králíčka

ZAKRSLÝ KRÁLÍK TEDDY

(NEUZNANÉ PLEMENO)

 

Název tomuto plemeni zakrslého králíčka dal jeho vzhled chlupatého malého medvídka, použito bylo slovo z angličtiny Teddy = medvídek. Zakrslí Teddy králíčci byli vyšlechtěni v západní Evropě křížením několika plemen (např. angorský, liščí, zakrslý barevný). Chov Teddy králíčků je na velmi vysoké úrovni v Německu a Holandsku, odkud také mj. pochází mnoho importů, kteří se podílejí na chovu v ČR. Plemeno zatím není uznané, takže ho v žádném katalogu plemen králíků nenajdete, ale od ostatních zakrslých plemen se liší především tím, že jeho srst je stejnoměrně dlouhá po celém těle, tedy i na hlavě i na uších. Při koupi malého králíčka, který není tetovaný (jak tomu bývá u uznaných plemen s rodokmenem) dostaneme od chovatele "informativní výpis předků", nebo-li jinak řečeno rodokmen, kde jsou uvedeny 3 generace předků. Zakrslí Teddy králíčci byli do ČR dovezeni začátkem roku 2006. Mají přátelsky milou povahu a navíc atraktivní vzhled, takže si rychle získávají oblibu nejen u dětí, ale i dospělých.

 

 

DOPORUČENÝ STANDARD

 

 

 

POVAHA: Teddy je opravdu mazlíček se vzhledem plyšového medvídka, s mazlivou a milou povahou. Je přítulný, klidný a čistotný!

HMOTNOST dospělého Teddy je mezi 800 g a 1700 g. Samičky, které mají být použity do chovu, by měly vážit více než 1000 g. Hmotnost dospělého samečka by měla být 1000 g až 1350 g,

TVAR TĚLA: tělo má být krátké, zavalité a válcovité. Králík je od předu dozadu rovnoměrně široký. Pánev je správně zakulacená. Nohy jsou krátké, malé, tlapky kulaté. Teddy by měl být stejně široký vpředu i vzadu. Ocásek je pevně přitisknut k tělu a měl by kopírovat směr páteře. Kůže má přiléhat k tělu bez laloků a nemá nikde tvořit záhyby nebo převisy. Rozdíl mezi pohlavími by měl být minimální.

SRST: Důležitá je kvalita a délka, čím hustší, tím lepší. Srst by měla být na celém těle stejně dlouhá.  Přestože je srst dlouhá, mělo by se dbát na to, aby se dala snadno udržovat! V žádném případě nesmí dojít ke zplstnatění! Přípustné jsou všechny barvy.

HLAVA samce i samice má mít široké čelo. Ve srovnání s tělem by hlava měla být výrazná, krátká a silná. Krk je velmi krátký a sotva rozeznatelný.

OČI jsou velké a vystupují ze silných očních kostí. Měly by být tmavé. Modré oči jsou přípustné (často velmi žádané).

UŠI nejsou příliš blízko u sebe, aby tam bylo dost místa pro bohatou srst. Ouška mají být pěkně zaoblená a osrstěná, jejich délka je 4 - 6,5 cm.

 

( převzato z literatury, kterou jsem našla na internetu)

 

.....a jak zabránit úrazu a jak zajistit králikům bezpečnost?

Základem je bezpečný povrch, na kterém se zvíře pohybuje a který neklouže ani nezraňuje tlapky, dále hladké překážky z lehkých materiálů a postroj, který zabrání případnému vzájemnému atakování zvířat.
Speciální králičí postroj je pro první pokus nezbytný?

Určitě. Obojek kolem krku nestačí, do popruhu je třeba uchytit i hrudník, jinak by králík snadno mohl dojít ke zdravotní újmě.

Postroj musí zvířeti dobře sedět, nesmí mu být těsný, ani příliš volný. Králíček se musí naučit pohybovat se v něm bez problémů. Z osobní zkušenosti vím, že si na kšíry zvyknou během půl hodiny. A potom můžete začít zvesela cvičit.
Na jaké výšce začít?

Cvičit začínáme víceméně na zemi, kdy se zvíře učí překračovat laťku položenou na podlaze mezi bočnicemi. Teprve, když pochopí princip, že se jde od překážky k překážce, umístíme laťku asi 10 cm nad zem. Na této výšce se králík naučí skákat. Postupně výšku laťky zvyšujeme nebo skok prodlužujeme přidáním další laťky, případně zařazením „vodního příkopu“ − květinového truhlíku naplněného vodou.
Která plemena jsou vhodná pro králičí hop? Malá nebo velká?

Myslím, že důležitější je povaha králíka, než jeho plemenný původ nebo velikost. Malé svižné a lehké zvíře skáče snadněji, než mohutný líný kolos. Když se podíváte na videa ze severských zemí, skáčou především se všemi barvami a rázy zakrslých či malých beranů. Nevím, jestli je to oblibou „beránků“, nebo jejich predispozicemi. Sama skáču se zakrslými berany i s normálními zakrslíky, a pokud vidím rozdíl, je to spíše ve fyzických schopnostech daného zvířete, než v plemenných rozdílech.
Jak se pozná, že králík má do skákání chuť?

Snadno: Je aktivní, rád si tu a tam sám poskočí. Dobrým znamení je také jeho přítulnost. Ten, který vyhledává lidskou společnost a přichází si rád pro pohlazení či pamlsek, bude zvědavě zkoumat překážky a časem je i ochotně zdolávat. Králík je od přírody výborný a obratný skokan. Tento pohyb je pro něj rozhodně přirozenější a příjemnější, než celoživotní ubytování mezi čtyřmi stěnami.

 Pro www.iReceptar.cz připravil J. Tomášek, foto autor

 

"To je zlomek ve srovnání se psy. Jsem zvědavá, zda za dva tisíce let budou králíci na podobné myšlenkové úrovni jako psi a podobně provázáni s člověkem.“