Pár rad, než si pořídíte Teddíka

S láskou a porozuměním

Po příchodu králíčka do rodiny bychom mu měli dopřát dostatek klidu a času na seznámení se s novým prostředím. Často na něj mluvíme, zvykáme na všechny nové věci (luxování, honičky dětí). Děti seznámíme s bezpečným držením zvířátka a zpočátku je máme pod dohledem. Po několika dnech už by se na nás měl králíček těšit a po našem příchodu zvědavě vykukovat z klece.

Vždy než králíčka uchopíme, mluvíme na něj. Upozorníme ho tak, že se s ním bude něco dít a on se nelekne. Králíčka zvykáme na jméno a učíme ho přicházet na zavolání, jako vhodnější se jeví poklepání na zem nebo písknutí.

Králíček nás může překvapit tím, že náš příchod bude vítat „pískotem“. Je to známka, že jsme se mu dostatečně věnovali a on k nám přilnul.

Chtěla bych poprosit všechny lidičky, kteří se rozhodnou mít doma zakrslého teddíka, aby si příchod králičího miminka dobře zvážili. Teddíci jsou překrásná chlupatá zvířátka, velmi klidné a mazlivé povahy, ale to neznamená, že je to plyšová hračka (i když tak vypadá). Úplně na začátku je třeba brát do úvahy, že teddíci - jsou chlupáčci, kteří línají, jejich srst se musí pročesávat, proto králičky nedoporučuji těm, kteří mají alergii na zvířecí srst. Dále je třeba si rozmyslet, zda i když se jedná o králíčka, budeme mít na něho čas. Králíček nemůže být celé dny zavřený jenom v kleci. Potřebuje výběh. S výběhem souvisí i to, že králičci bobkují, samečci si někdy - hlavně v pubertě můžou značit své teritorium močí, samičky si vše kolem bradičkují. Takže určitě bude nutný každodenní úklid nejenom klece a záchůdku, ale i prostoru, v němž se králiček bude pohybovat. Já mám králíčky v kuchyni, mám tam lino a pozametat a povytirat, opravdu není problém. A tak když si neuvědomíme, že králíček má své potřeby, své nálady, může nás tohle zvířátko zklamat. Je to ze strany chovatele o toleranci vůči teddíkovi. Taky pro svou hustou a dlouhou srst, se musí teddíci obden pročesávat.Ve zverimexu je slušný výběr hřebínků na pročesávání.  Teddíkům to obvykle nevadí, naučí se tomuto úkonu velmi brzy. Já si sednu s polčtářem a teddíkem do křesla a pomaloučku se mazlím s králíčkem a zároveň ho pročesávám. Králiček může i slastí přivírat oči. Dělávám to velmi něžně a pokud se stane, že má králíček srst zacuchanou, ustřihnu ji, abych ho netrápila rozčesáváním. Klec pro králíčka by měla mít minimálně 100 cm, aby se v ní králíček cítil pohodlně. Neměla by být u radiatoru či jiného topného tělesa, taky je třeba hlídat, aby teddíci neměli v místnosti průvan.  Do klece je třeba koupit záchůdek, napáječku, keramickou misku na granulky či ovoce, jesličky na seno. Taky jsem teddíkům zakoupila malé koberečky, s krátkým vlasem, aby delší vlas případně nekousal. Do záchůdku se mi opravdu osvědčila podestýlka Cats Best Öko, hrudkující. K tomu mám lopatku a každý den podestýlku prosévám. Moč se nahrudkuje, takže vznikají kuličky různé velikosti a bobky prosévám přes lopatku taky. Někdo používá stejnou podestýlku, ale nehrudkující, ale já se domnívám, že hrudkující výjde omnoho levněji, nezapáchá a vydrží déle. Pokud tohle všechno si uvědomíme a nevadí nám to, můžeme začít uvažovat o koupi nového kamaráda - teddíka. Chtěla bych podotknout, že chovám teddíky již dva roky a můžu na těhle stránkách tyhle krásné  plyšové králíčky vřele doporučit. Vaši lásku Vám stonásobně vrátí.

Další podrobné rady naleznete vpravo v pododkazech.